משחק בחצר

קיימים שירים מחורזים רבים שמתאימים לפעילויות השונות בחצר. בחרתי בספר “שירי חיות לפעוטות“, אוסף של שירים קצרים לילדים באיורה של נורית צרפתי, ממנו לקחתי את השיר על הדובי, “דוב עללה”.  במפגש עם הילדים מדקלמים את השיר תוך המחשתו, ע”י כך שמכינים פס מפוליגל, עליו מציירים סולם, תופרים מדבקה של דובי כך שבמשיכת החוט הדובי יעלה בסולם וירד .

דוב עללה/ מיריק שניר

דוב על-לה
בסולם,
וגילה-לה-לה
עולם.
דוב נהם:
“שלום,כולם!”………

הפעוט לומד מושגים במרחב: עלה, ירד. כאשר הפעוט מטפס בסולם של המגלשה, אפשר לחזור על הדקלום עם השם של הילד שמטפס וכך מקשרים בין השיר ובין החיים האמיתיים של הפעוט.

חילזון/ מיריק שניר

שיר נוסף הלקוח מאותו ספר הוא השיר על החילזון. המשוררת, מיריק שניר, היטיבה לתאר את מה שעינינו רואות כאשר אנחנו פוגשים בחילזון ובפס הכסף שהוא משאיר בעקבותיו. כך, בפוגשנו את החילזון, נאמר עם הילדים את מילות השיר:

זז זחל החילזון
זז זחל  חיפש מזון

פס של כסף דק השאיר……

ההמלצה היא להכין חילזון קטן על-ידי כך שנחבר שלושה פסים דקים של סול צבעוני, נגלגל אותם ונקפל את הקצה. נחבר מחושים מחוטים דקים שנמצא ליד מרכזיות של בזק. נשחיל את החילזון על חוט ליצירת תנועה ועל המשטח נצייר פס בצבע כסף. במפגש נדקלם ונמחיש לפעוטות חילזון זה, ובחצר נחפש את פס הכסף המתנוצץ בשמש, שהשאיר החילזון האמיתי, ונדקלם שוב את הדקלום על החילזון .

 

גם השיר של פניה ברגשטיין מתוך “ניסע אל השדה“, מתאים לאמירה בחצר מכיוון שאנו פוגשים בחצר ציפורים וכדאי להפנות את תשומת לבם של הילדים לציפורים מסביבנו:

ילדים, הנה ציפור,
מצפצפת שיר מזמור ,
מצפצפת, מתעופפת,
גרעינים קטנים אוספת.

 

 

 

נמלים

כאשר אנחנו מתהלכים בחצר הגן, נלמד את הפעוטות להתבונן בטבע הסובב אותנו, ולהתמקד בראיית פריט אחד מתוך הכלל. נפנה את תשומת לבם לנמלים החיות על האדמה ונלמדם להביט בנמלה העמלה ולשמור על חייה. כך, אנחנו מקדמים את יכולתו של הפעוט לחקור ולהכיר את העולם ומקנים לו ידע על העולם.

פעילות המשך עבור המפגש הקבוצתי: אכין חוברת קטנה ובה אוסף שירים על נמלים.

בחלק מהשירים אפשר לדמיין את הנמלה המטפסת על כף היד, המטפסת על הכתף ועוד.

שיירה של נמלים,
בדשא, בין הגבעולים.
אין לה סוף, אין התחלה
איזו שיירה גדולה.

          חיה שנהב – שיירה של נמלים

ההמחשה לשיר שכתבה חיה שנהב, “שיירה של נמלים”, נעשתה כך: ציירתי על פס בריסטול גבעולים ירוקים ושיירה של נמלים. אני מגלגלת את הבריסטול ופותחת אותו מול הילדים תוך הקראת השיר.

אפשר שכל ילד, לאחר שלמד בעל פה את מילות השיר ולמד לגלגל את הבריסטול, ייצור רצועה כזו ויקבל אותה לביתו כמזכרת מהשיר.

6 תגובות בנושא “משחק בחצר”

 1. זו פעם ראשונה שאני נחשפת לאתר שלך הוא בנוי בצורה מקצועית ומעשירה להפליא.כל הכבוד

  1. תודה לך צילה יקרה!
   כבוד הוא לי לקבל ממך תגובה זו.
   אמנם כן , האתר נבנה בעזרתם המקצועית של מורי מכון מופ”ת השייך למשרד החינוך.
   בברכה
   ממני א ס נ ת

 2. בס”ד
  ואוו אסנת יקרה, אני מכינה השתלמות קצרה לצוות בנושא שפה ונעזרת עכשיו בחומרים המדהימים והמותאמים!! פשוט תענוג וככ נצרך לשטח
  ישר כח,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

css.php