שירים וחרוזי אמירה המעודדים את השתתפותו הפעילה

בשער  זה נפגוש את השירים עיגול, כפינה, ברווזיים. נדבר על הדרכים שבהן נהפוך את הפעוט לשותף פעיל במפגשים שאנחנו מעבירות. פעוט פעיל הוא פעוט ששותף בפעילות. השותפות הפעילה במפגש מביאה לקשב משותף ויש לכך חשיבות,מכיוון שזה המקום שבו הפעוט לומד דברים חדשים, וכך מפחית אמירות הקשורות לעידוד ההקשבה או הערות שליליות מצד המחנכת. נבחרו כמה שירים שבהם הילד לוקח בידו אמצעי המחשה ומשתתף בפעילות ובאמירת הטקסט. יש כאן הזדמנות לעבור מילד לילד ולאפשר לו לקחת אביזר לפעילות בעצמו (מגישים לו את הסלסילה המלאה והוא לוקח בעצמו, מתן החפץ בצורה כזו חשובה לפיתוח העצמאות וליכולת הבחירה של הפעוט), וכל הקבוצה ביחד אומרת את מילות השיר. לדוגמה,השיר עיגול,מתוך הספר “חרוזים” שערכה שולה איתן.

כיצד מעודדים השתתפות פעילה? הדגמה

עיגול

אוספים מכסים של גבינת קוטג’ (כל מכסה שקוף מתאים), מניחים בסלסילה, עוברים בין הילדים וכל אחד לוקח בידו עיגול אחד ועוד אחד. מקריאים את השיר תוך ליווי תנועות ידיים בהתאם. הפעוטות משתתפים, תוך חיקוי תנועות המחנכת ואמירת הטקסט.

         עיגול    מתוך הספר חרוזים שערכה שולה איתן

עיגול אחד
עמד לבד
פגש חבר
עיגול אחר
אמר
שלום! נעים היום!
אז התקרבו השניים
הביטו בעיניים
הנה הם משקפיים.

אפשר באותו אופן לדקלם ביחד בתנועות ידיים ללא המכסים.

כפינה

כפינה, מהספר  “דקלומים”מאת חקי שומר-שלום .

מציירים עבור כל ילד את כפינה בטוש עמיד על כפית חד-פעמית.

כפינה היא כף שאוהבת לרקוד,
כפינה יודעת לשכב ולעמוד,
כפינה קופצת אחת, שתים, שלוש…..

מדקלמים בקצב איטי, תוך הזזת כפינה בהתאם למילות השיר: לשכב, לעמוד,קופצת, מתהפכת ועומדת על הראש וכו’. ההשתתפות בתנועות מהווה אתגר עבור הפעוט, במיוחד השתתפות ביחד עם כל הקבוצה. גם ההתאמה בין המילה לתנועה מאתגרת אותו, והנה כך הוא למד כיוונים במרחב .

ברווזיים

ברווזיים, שיר שכתבה לאה גולדברג, מופיע במספר רב של ספרים. אני לקחתי אותו מתוך הספר “בואו עננים”. הוא מופיע גם בספר “אני וכל מיני חיות”, בעריכת מיריק שניר ויונה טפר.

לוקחים כפית לבנה וכפית אפורה מדביקים עיניים ( מדבקות ולא עיניים זזות), מקור ונוצות והנה ברווז חמוד. כל ילד לוקח ביד אחת ברווז לבן ובשנייה ברווז אפור ושרים את השיר בליווי התנועות המתאימות .

האביזר מוסיף מרכיב של שעשוע שתומך בהבנת התוכן השירי. הפעוטות השתתפו בתנועות הידיים, ביחד עם המחנכת  והילדים,סגנון כזה של פעילות מתאים לגילאי שנה וחצי ומעלה, כאשר יושבים במפגש. כאן יש לי הזדמנות ללמד את הילד תיווך של וויסות התנהגות, כאשר אני מלמדת אותו להתייחס יפה ל”ברווז” לשמור עליו. אם קלקל אותו, הכנתי מלאי מספיק ואתן לו אחר. למפגש הבא הוא יגיע עם הזיכרון שיש לשמור על ה”ברווז” ולהפיק הנאה מהפעילות המשותפת. כך הוא לומד ללמוד ביחד עם החברים שלו.

חשוב מאוד ליצור קשר בין המסגרת החינוכית לבית ולשלוח את מילות השיר כדי שההורים ישירו עם הילד וכך אנו מחזקים את רכישת השפה וגורמים להנאה משותפת בין הפעוט להורה .

 

2 תגובות בנושא “שירים וחרוזי אמירה המעודדים את השתתפותו הפעילה”

  1. היי אוסנת, תודה על הרעיונות היפים והמאשירים. אשמח להמשיך ולעקוב אחר רעיונותייך. (אנדראה שרעבי, היית מרצה שלי במכללה ברחובות דרך אחווה -גננות )

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

css.php